WELSH ATHLETES TO APPEAR IN FIRST EVER YOUTH OLYMPIC GAMES

10 Aug 2010

A gymnast and a boxer will be among five Welsh athletes flying the flag for Wales at the first Youth Olympic Games next week.

Singapore will play host to the inaugural event (14 – 26 August) which will feature some 5,000 athletes and officials from the 205 National Olympic Committees, along with an estimated 1200 media representatives, 20,000 local and international volunteers, and more than 370,000 spectators.

A group of 40 young British athletes, aged 14-18, from 16 Olympic sports will participate in a competition schedule which includes all 26 sports on the London 2012 Olympic Programme, five of which will be up and coming Welsh talent.

Flintshire Taekwondo star 16 year-old Jade Jones, 18 year-old triathlete Eli Thorogood from Aberystwyth and Llanelli’s Zak Davies, also 18, will be joined by 17 year-old show jumper Carian Scudamore and youngest member of the Welsh contingent 14 year-old gymnast Jessica Hogg. Jessica Hogg

Jessica, Jade and Eli are all supported by Sport Wales through its Talent Cymru programme and Chair of Sport Wales, Laura McAllister, said:

"It is a proud moment for Wales to have these five potential young stars of the future selected to represent Team GB in Singapore. An opportunity of a lifetime for these athletes; it will keep them on the right track to potentially represent GB in London in two years time and for some to fly the flag for Wales in Glasgow 2014."

Also among the British elite is the 2009 World and 2008 European 10m platform diving champion Tom Daley, who was Team GB’s youngest competitor at the Beijing 2008 Olympic Games.

Victoria Ohuruogu, the 400m England Indoor U20 Champion and younger sister of current Olympic 400m Champion Christine, will also feature alongside 12 fellow athletics competitors.

Team GB Youth Olympics Chef de Mission Jan Paterson, said:

"It’s a huge privilege to be taking such a talented group of young athletes to compete for Team GB at the inaugural Youth Olympic Games. I’m confident that we will see some exciting performances and the athletes will display skill, determination and pride to achieve their personal best for Team GB in Singapore.

For more information on the Singapore Youth Olympics visit their website http://www.syog2010.mobi/public/sg2010/en.html

Full list of athletes selected for Team GB

Sport Event Name Town

Aquatics: Diving 10m platform Tom Daley Plymouth

Aquatics: Diving 10m platform Megan Sylvester Barnsley

Aquatics: Swimming 400m, 200m, 100m freestyle Ellie Faulkner Sheffield

Aquatics: Swimming 50m, 100m, 200m butterfly Rachael Kelly Market Drayton

Archery Recurve Mark Nesbitt Banbridge

Athletics 400m hurdles Abi Fitzpatrick Warrington

Athletics Hammer Andrew Elkins Poole

Athletics 100m Annie Tagoe Willesden

Athletics 1000m Charlie Grice Brighton

Athletics 100m David Bolarinwa London

Athletics Javelin Freya Jones Chandlers Ford

Athletics 1000m Georgia Peel Woking

Athletics Pole Vault Katie Byres Glossop

Athletics Hammer Louisa James Battle

Athletics Shot Put Sophie McKinna Great Yarmouth

Athletics 110m hurdles Themba Luhana Northampton

Athletics 400m Victoria Ohuruogu Stratford

Athletics 2000m steeple chase Zak Seddon Reading

Badminton Women’s singles Sarah Milne Leeds

Boxing Bantamweight 54kg Zak Davies Llanelli

Canoeing Men’s K1 Andrew Martin Seaham

Equestrian Show jumping Carian Scudamore Cardigan

Fencing Foil Alexander Tofalides London

Gymnastics Artistic Jessica Hogg Cardiff

Gymnastics Artistic Sam Oldham Nottingham

Gymnastics Trampoline Nathan Bailey Bournemouth

Modern Pentathlon Greg Longden

Modern Pentathlon Kerry Prise

Rowing Pair Caspar Jopling London

Rowing Pair Ed Nainby-Luxmoore Barnard Castle

Rowing Pair Fiona Gammond Bicester

Rowing Pair Georgie Howard-Merrill Oxford

Sailing Windsurfing Jade Rogers Stoke-on-Trent

Sailing Windsurfing Kieran Martin Stoke-on-Trent

Table Tennis Singles and mixed doubles Alice Loveridge Guernsey

Taekwondo -55kg Jade Jones Flint

Tennis Men’s singles Oliver Golding Twickenham

Triathlon Andrew Hood Cupar

Triathlon Eli Thorogood Aberystwyth